Nejhorší ekonomickou krizi náš stát zažil v letech 2008 – 2009 kdy byl v roce dva tisíce devět pokles hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o 3,4% . Za celý tento rok se jednalo až o 4,6%.
„Domácnosti mají naspořeno a nejsou tak zadlužené jako třeba v Maďarsku. Také české bankovnictví je na tom lépe a naši výrobci jsou relativně konkurenceschopní,“ tvrdil v té době Jan Bureš z ČSOB.
Česká republika na to ale rozhodně nebyla nejhůře, ba naopak. Např. v Německu to v prvním čtvrt roce 2009 bylo 6,9% , Rumunsku 6,4%. Ale nejhůře v Evropě na tom bylo Lotyšsko, u kterého byl pokles až neskutečných 18,6%!
Další zvrat přišel roku 2013, kdy na začátku roku poklesla tuzemská průmyslová výroba o 5,7%, po očištění o sezonní vlivy se nížila na 1,6%.
„Průmysl přináší jen další potvrzení toho, že recese české ekonomiky zdaleka ještě nekončí. Není sice tak hluboká jako ta minulá, ale rozhodně je už nyní delší,"říká analytik ČSOB Petr Dufek. Bohužel, ani v dalších měsících se ekonomika nezlepšila.
Další krize by měla přijít tento rok, tedy rok 2020. Ale dle banky PJMorgan Chase nebude tak hluboká, jak v letech 2008 – 2009, jelikož akcie v Spojených státech by měli spadnout jen o 20%. Zato rozvíjející se trhy na tom budou podstatně hůře. Těm propadnou akciové indexy až o 50% to samé by mělo v menší míře čekat i měny rozvíjejících se regionů.
I Nouriel Roubini (slavný americký profesor a ekonom) souhlasí s tím, že v blízké době čekají obchody velké výprodeje. Proč? Hlavně díky neudržitelnému ekonomickému růstu v posledních letech. Brzy se tedy dočkáme méně než dvou procentního DPH místo tří procentního.
Nezbývá nám nic jiného, než doufat, že se Roubini plete. V dnešní době je pád ekonomiky takřka nevyhnutelný a nezbývá než doufat, že následky nebudou fatální a naše, společně s celosvětovou ekonomikou, se co nejdříve zotaví.
Ekonomika