Kyselina chlorovodíková – zázvor se používá již tisíce let jako prostředek pro potlačení pálení žáhy. Mnoho lidí se domnívá, že tento jev způsobuje nadbytek trávicí kyseliny v žaludku, tedy HCl – kyseliny chlorovodíkové, ale je to ve většině případů právě naopak. Nedostatek trávicí kyseliny způsobí, že je potrava v žaludku trávena nedostatečně za vzniku odpadních kyselin, které zatěžují trávicí trakt, a způsobují vzedmutí do jícnu, nadýmání a další projevy špatného trávení. Zázvorový sirup, případně čerstvý zázvor pomáhají prokrvit žaludeční sliznici a tím zlepšit činnost buněk, produkujících tu správnou kyselinu solnou (chlorovodíkovou), a zároveň se lépe tvoří ochranný povlak na žaludeční sliznici. Bylo prokázáno, že právě zázvor (dávkovaný v rozumném poměru) a např. chilli papričky, případně červená řepa (betain HCl) podporují dokonce i léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů.
Zahřívající koření – v Tradiční čínské medicíně jde o tzv. zahřívající koření, ale to neznamená, že bychom jej nemohli užívat i v létě. Jde o to, že záhřev se týká především trávicího traktu, a ten bývá vlivem extrémního horka v létě oslaben. Typickým příkladem zahřívajícího koření v horkém podnebí je Mexiko, kde se konzumují velmi často ostré, pálivé guláše a národní jídla (tortillas) s chilli paprikami. Zázvorový sirup je vhodný samozřejmě v jakémkoli ročním období, pouze bychom jej měli užívat v rozumné míře na základě doporučeného dávkování.
Překyselení – zázvor je poměrně silný antioxidant a pomocník, který likviduje nejen volné kyslíkové radikály, ale i jiné zatěžující produkty metabolických procesů. Patří do skupiny tzv. odkyselovacích prostředků, což uvítají hlavně lidé, kteří jsou vystaveni enormnímu psychickému stresu v rodině či v zaměstnání, anebo oxidativnímu stresu z jiných příčin, jako je např. nevyvážená strava, nedostatek pohybu, anebo elektrosmog (Wi-Fi, mobilní sítě, elektrické rozvody, radary a další nízko i vysokofrekvenční zdroje elektromagnetického záření.