Ne všichni jsou milovníky uklízení a někdo jej doslova nenávidí. Jak se vyvarovat jeho nutnosti se tedy stává stále častější otázkou, jíž si kladou osoby všech generací.
Asi vás zklameme, ale úplné vymýcení pravidelného úklidu možné zkrátka není. Prach a nakupené předměty si volno neberou, a tak je jejich urovnávání někdy až na denním pořádku. Jak ale můžete sami redukovat jejich množství?
ZAČNĚTE TÍM, CO VIDÍTE: V první řadě se zaměřte na všemožně poházené položky. Jestliže si zvyknete na zastrkávání věcí nalezených kolem sebe na příslušné místo, automaticky tak budete činit bez většího přemýšlení a zužitkujete zbylý čas, než kdybyste ignorovali nahromaděný nepořádek a poté museli čelit velkému urovnání bytu, domu či jen konkrétního pokoje.
VŠECHNO MÁ SVÉ MÍSTO: Dodržováním tohoto jednoduchého pravidla se zmírní chaos při hledání objektů a zároveň ponechá jejich uspořádání. Každý moc dobře ví, že dlouhodobé zachování čistého pokoje je prakticky nemožné, avšak si uvědomuje nutnost samotného úklidu. Jediným efektivním způsobem, jak se mu skutečně vyvarovat, je vracet věci tam, kam patří – tzn. na již dopředu předurčené místo.
VYTVOŘTE SI VLASTNÍ SYSTÉM: Rozplánování omezení všech činností a aktivit, které k vzniku anarchické organizace vedou, ale především sestavení plánu přispívající k stálému zrodu motivace podpořit čistotu se mohou stát klíčovými. Neopomínejte tedy správné naladění a individuálně uzpůsobený program. Pakliže si práci i smysluplně rozdělíte, půjde vám lépe od ruky.
NIC NEODKLÁDEJTE: „Co můžeš udělat dnes, nenechávej na zítra.“ Staré dobré přísloví, které znázorňuje a perfektně se odráží na situacích spojených s uklízením. Věřte, že donucení se k okamžitému začátku posílí schopnost udělat totéž i příště.
Záleží na Vašich osobních preferencích, jaká varianta se pro Vás jeví jako nejpřijatelnější. Nachystat se a za vyvinutí co nejmenší námahy začít můžete již dnes.
Domácnost