Česká filharmonie byla založena už v roce 1896, kdy se v lednu téhož roku konal zahajovací koncert pod vedením samotného velikána Antonína Dvořáka. Za 120 let její existence si prošla stejně jako vše řadami změn. Je však velmi potěšující, že zatímco se mění hráči a dirigenti, její kvality zůstávají stále na vynikající úrovni.
Je nutno si uvědomit, že tento fakt není ani žádné překvapení. Tradice hudby v Čechách a na Moravě zasahuje až do hudební renesance, tedy 15. století. Od té doby stále přibývají nejen výborní skladatelé (Dusík, Dvořák, Smetana, Martinů, Janáček, Haas, Ježek, Slavický…), ale také interpreti, kteří pronikají do celého světa a vyhrávají mezinárodní soutěže (Vondráček, Klánský, Kasík).
Poté, co 31. května 2015 nečekaně zemřel šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, nastupuje na jeho post Semjon Byčkov. Ten se ujal opravdu těžkého úkolu. Předchozí šéfdirigent totiž dokázal filharmonii dostat na opravdu světovou úroveň. Nejenže dostal do orchestru hráče světových rozměrů a sesbíral mnoho úspěchů, podařilo se mu dokonce zařídit turné do USA, které zahrnovalo koncert v Carnegie Hall.
Proč je turné v USA tak prestižní záležitost? Pro evropské orchestry jsou totiž tato turné finančně extrémně nákladná. I přes vyprodané sály jsou proto prodělečná – mohou si je tak dovolit pouze orchestry na nejvyšší úrovni.
Současný šéfdirigent Semjon Byčkov se ale role zhostil výborně. Dává zvýšenou pozornost délce přípravy skladeb. Znamená to, že skladbu, která se má hrát v říjnu, začne s orchestrem zkoušet už v únoru, aby měl jistotu, že provedení bude co nejlepší. Orchestr tak dosahuje kvalit německých, extrémně přesných orchestrů, ale na druhou stranu bezkonkurenčních barev.
Pokud si chcete dopřát kulturní zážitek, na který jen tak nezapomenete, Česká filharmonie vás rozhodně nezklame.