Nezařazené
Osobní údaje jako „cena“ za používání sociálních sítí
Čím platíme za užívání sociálních sítí
Používání sociálních sítí jako je Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat je zdarma. Pokud na webu za něco přímo neplatíte, platí, že za tyto bezplatné služby poskytujete svá data. Protože i poskytovatelé sociálních sítí jsou obchodní společnosti, jejichž cílem je dosahovat zisku. Jejich obchodní strategií není vybírání poplatků, ale využívání uživatelských dat.
Velký bratr „Facebook“ vás vidí
Provozovatel stránky, jako je například Facebook, sleduje a zaznamenává ty webové stránky, které jste si důkladněji prohlíželi. Činí tak proto, aby zjistil, jaké produkty vás zajímají, a tím na vás mohl efektivněji cílit zobrazovanou reklamu. Pravděpodobně jste již něco podobného zaregistrovali. Vybírali jste si letní destinaci a vzápětí vám sociální sítě nabízejí hotely a letenky. Přesně takový je výsledek sledování na webu. Používáním internetu se zveřejňování určitých dat vyhnout nemůžete. Na sociálních sítích můžete alespoň částečně nastavit ochranu soukromí a svých osobních dat. Na druhé straně nemůžete přesně zjistit, jaké informace jsou o vás shromažďovány.
Jaká data jsou shromažďována?
1. Data, která jste o sobě zveřejnili
Jsou to ta data, která zadáváte při vytváření nového profilu, kde uvedete svoje jméno, věk, místo pobytu a další volitelné údaje. Měli byste si důkladně promyslet, jaké poskytnutí údajů je nezbytné.
2. Data, která získal provozovatel vaším sledováním
Sociální sítě jsou schopné o vás zjistit spoustu věcí pouhým sledováním vašich aktivit. Informace jsou získány například z vašich fotek.
3. Data, která si provozovatel domýšlí
Na základě vaší sítě kontaktů, vašich lajků, nebo frekvence přidávání příspěvků shromažďují obrovské množství informací, které se dají dále analyzovat. Na základě této analýzy lze snadno zjistit, jestli jste věřící, jaká je vaše politická příslušnost nebo sexuální orientace, aniž byste tato data uváděli v nastavení svého profilu.
4. Data, která byla získána prostřednictvím dalších zařízení
Pokud si uživatel nainstaluje do svého smartphonu aplikaci sociálních sítí, může dojít k tomu, že bude sdílet data kolemjdoucích. Používá-li například vaše přítelkyně aplikaci na svém chytrém telefonu, se kterou má rychlý přístup na Facebook, musí souhlasit s přístupem do svého mobilu. Facebook má pak přístup k dalším datům, jako je například seznam kontaktů, kde je i vaše číslo. Tato data získá i přesto, že vy sám nejste aktivním členem jeho sociální sítě.