Kvalitní spacák je ALFOU A OMEGOU vašeho dobrého spánku pod širákem!
Nikomu se nespí dobře, když má tenký nekvalitní spacák… Vybrat si ale ten správný není vůbec jednoduché! Jiný spacák se totiž hodí do hor na drsný terén, jiný si zvolíte, když vyrazíte na puťák v létě, jiný v období pozdního podzimu. Také záleží především na tom, jestli opravdu chodíte na vandr českými háji a tudíž si celou bagáž nesete na zádech, anebo zda spacák „uvezete“ autem do kempu. Pro ty, kterým nevadí tíha spacáku se více než tzv. „mumiový“, ve kterém se cítíte jako housenka, bude hodit „dekový“, který je prostornější, ale těžší. Snáze se do něj zachumláte a vychutnáte si těch pár nocí ve stanu, plných spokojeného spánku!
Pokud ale chcete mít spacák přivázaný na krosně, vězte, že se vám velice brzy pronese. Musíte tedy volit možná poněkud nepohodlnější, ale střízlivější variantu – a totiž „mumii“. Chodíte-li po česku, stačí vám levnější spací pytle z méně kvalitních materiálů, protože se v případě nouze kdykoliv můžete sebrat, sednout na nejbližší vlak a jet domů. Něco jiného je to ovšem se zahraničními poutěmi, kde už se do opravdu vysoce kvalitního spacáku hodí zainvestovat. Potřebujete si být jisti, že vás nic nepřekvapí. A pokud volíte opravdu náročnou expedici, za každou cenu musíte natáhnout ruce po nejvyšší dostupné kvalitě, protože ta vám může ve vysokých polohách zachránit i život…
Péřový, či syntetický? To je oč tu běží!
Do podmínek suchých mrazů určitě sáhněte po peří, které se stalo výlučným materiálem pro tzv. „spacákové špičky“. Ale pozor! Pro vysokohorskou turistiku jsou péřové spacáky jakousi putovní sebevraždou, protože peří dokonale absorbuje jakoukoliv vlhkost! Takže nezáleží na tom, že se neválíte někde v louži – vzduch vás dokonale zradí. A takový promočený péřový spacák mnohdy sušíte až dva týdny, pokud vám tedy předtím nezplesniví…
Ve všech ostatních případech tedy volte syntetiku, která vlhkost nasává jen minimálně a je údržbářsky nenáročná. Navíc se hodí vždy. Ano. I v zimě. Pozor ale na kvalitu náplně! Rozdíly mezi dutými vlákny jsou zdrcující! Pozor na neznámé, neexistující a nikdy neregistrované značky – v takových spacácích vám bude zima, protože krátké rouno uvnitř je velice rozpadavé a vlákna z nekvalitních materiálů jsou do něj pojena často zdravotně závadnými materiály. V takových spacích pytlích vám bude nejen zima, ale riskujete i kožní a dýchací potíže.
Investovat do značkového zboží se zaručenou kvalitou se skutečně vyplatí, protože výrobci procházejí kontrolami a musejí dodržovat celou řadu striktních norem. Jak se říká, člověk nemá tolik peněz na to, aby si kupoval levné věci. Čti, levné věci, které se musejí po roce vyhodit a kupovat znovu.
Nezařazené