Při toulkách po Moravě stojí určitě za povšimnutí kraj kolem Lednice. Mezi trochu opomíjené stavby, které jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO, patří i soubor takzvaných Nádherných staveb, mezi kterými je i krásný a útulný Rybniční zámeček, který se může pyšnit tím, je po mnoho let využívaný a neslouží jen k prohlídkám turistů.
Tuto malebnou stavbu dal vybudovat známý investor ve stavebnictví kníže Jan I. z Liechtensteinu počátkem 19. století. O stavební projekt se postaral v té době velice známý architekt z Vídně, který zámeček stylizoval do stavby, která bude prakticky využívaná pro setkání lovců při pořádání honů a lovů ryb a ptáků. V zámečku bydlel místní hajný, který se staral o honitbu a salonky a apartmány sloužily jako zázemí pro hosty z řad šlechty. V pozdější době na zámečku bydlel hlavní zámecký zahradník s rodinou, který se staral o rozlehlý zámecký park.
Na rozdíl od jiných šlechtických sídel, které v minulosti stihl nepěkný osud, kdy sloužily jako sklady zemědělců či armády a byly z velké části zničeny, tento zámeček měl veliké štěstí, protože už od počátku dvacátého století byl v majetku českých vysokých škol a bylo o něj dobře postaráno. S rozvojem vysokého školství si zde splnil svůj sen profesor Bayer, který řídil zoologický ústav VŠZ v Brně a zřídil zde biologickou výzkumnou stanici. Po ukončení činnosti se o budovu i s originálním inventářem starala Lesnická fakulta a provozovala zde ornitologickou expozici až do roku 2001. Dnes je budova pod přímou správou rektora Mendelovy univerzity v Brně a nedávno zde proběhly rekonstrukční práce.
Reprezentační a obytné prostory lze celoročně využívat na různé pracovní a společenské akce menších rozměrů. Od roku 2011 má toto místo svoji turistickou známku.
Na půdě budovy se daří veliké kolonii chráněného druhu netopýra, která zde spokojeně žije už celá desetiletí.